hlava


krk


páteř


hrudník


břišní dutina


játra

slinivka

žaludek

tenké střevo

tlusté střevo

ledviny

močovod

močový měchýř

slezina

nádory dutiny břišní

cévy (angiografie)

Reprodukční aparát

končetiny a pohybový aparát


klouby


aaaaaaaaaaaKopírování je možné jen se souhlasem autora.


www.veterina-praha.cz

břišní dutina

Akutní zánět slinivky, pancreatitis acuta.

Edematozní pancreatitida
Zánět slinivky, časté a život ohrožující onemocnění spojené s akutním zvracením a průjmem. Často s příměsí krve ve zvratčích i stolici. Běžně je onemocnění diagnostikováno na základě vyšetření krve, zvýšené hodnoty enzymů však nemusí korelovat s onemocněním. CT je nejspolehlivější metodou k posouzení závažnosti onemocnění. Dokáže odlišit akutní a abscedující zánět a zánět způsobený nádorem. Pod kontrolou CT lze i cíleně odebrat vzorek tenkojehlovou biopsií.
  
Edematozní pancreatitida, RTG
RTG snímek je k diagnostice nedostatečný, ukáže jen zastření kontur některých orgánů.
  
Pancreatitis edematoza, ax. sken. Šipky označují zanícenou slinivku.
Zánět slinivky břišní je časté a život ohrožující onemocnění psů i koček. Často je nesprávně diagnostikováno, nebo není dostatečně určen stav i příčina onemocnění. Tou může být jako u prezentovaného případu Cushingův syndrom. CT je metodou volby u komplikovaných a závažných případů. Není jiné stejně citlivé zobrazovací metody, která by byla schopna prokázat nádor slinivky, abscedující nebo příznivější edematozní formu zánětu. Při včasné diagnostice abscesů můžeme včas chirurgicky intervenovat. Můžeme odstranit srůsty strangulující žlučovod, můžeme se pokusit včas vyjmout nádor slinivky, nebo v neposlední řadě zpřesnit diferenciální diagnostiku o nález nádoru nadledvin, hypofýzy, nebo objevit zcela jinou příčinu onemocnění se stejnými příznaky jako má akutní zánět slinivky. 
  
Herniace slinivky v důsledku strého autoúrazu. Pes, 3 roky, Axiální rovina.
Herniace slinivky u tohoto tříletého psa byla příčinou recidivujících příznaků akutního abdomenu. Stavu projevujícího se náhlou bolestivostí břicha, někdy zvracením. Stav je indikací k operaci, příčinou může být úraz, zauzlení střev, akutní uzávěr cév zásobujících střeva, nebo akutní pancreatitis. CT nám umožní neinvazivně posoudit nutnost zákroku a mnohdy pacientům ušetří operaci, jindy naměruje cíleně k nalezenému problému.